Sluitingsdatums

Affiliasie Vrydag, 17 Februarie | Letterkunde en Dans Vrydag, 21 April | Alle ander afdelings (behalwe Letterkunde, Dans en Kuns) Vrydag , 5 Mei | Kuns Vrydag, 18 Augustus

2016

Wes-Boland Eisteddfod

Pryswenners 2016

Baie geluk aan die volgende pryswenners. Name van wenners verskyn in die volgorde van afdelings en kategorieë waarvan pryse gewen word.

Wenners word uitgenooi om hul pryse in ontvangs te neem by die Prestige-aand op Vrydag, 16 September 2016 te Laerskool Swartland. Pryswenners moet die aand reeds om 18:00 in die skoolsaal aanmeld.

MUSIEK

Klassieke Klavier

Gr. R-3 Solo – Rachel Janneker (WCMA)

Laerskool Solo – Penelope Cole (WCMA/Curro)

Hoërskool Solo – Anneen Uys (WCMA/Curro)

Gr. R-3 Konsertprogram – Armand Potgieter (WCMA/Longacres)

Laerskool Konsertprogram – Stevie Phillips (WCMA/Curro)

Hoërskool Konsertprogram – Reese Krynauw (H/s Swartland)

Gr. R-3 Alternatiewe Duet – Pedrie Janse van Rensburg (WCMA/Topolino)

Laerskool Duet – Heather Pelser & Elmi van Zyl (M. Steenkamp)

Laerskool Duet Twee Klaviere – Harmony Taraba & Charl Philip Visser (Topolino)

Hoërskool Duet Twee Klaviere – Craig Maart & Aurora Taraba (Keys to Heaven)

Hoërskool Trio – Bianca Lochner, Sarah Kleynhans & Joanné Coetsee (WCMA/Curro) 

Kontemporêre Klavier

Gr. R-3 Solo – Mari Geyser (WCMA/Longacres)

Laerskool Solo – Etresia-Marié Nortjé (M. Steenkamp)

Hoërskool Solo – Isobel de Villiers (M. Steenkamp)

Gr. R-3 Konsertprogram – Kieran van Taak (WCMA/Curro)

Laerskool Konsertprogram – Alexi Frick (WCMA/Curro)

Hoërskool Konsertprogram – Mieke van der Merwe (WCMA)

Gr. R-3 Alternatiewe Duet – Colan Fransman (WCMA/Longacres)

Gr. R-3 Gemengde Duet – Mieke Reynolds & Nikolé Botha (WCMA/Curro)

Laerskool Duet – Kieran van Taak & Penelope Cole (WCMA/Curro)

Hoërskool Duet – Isobel de Villiers & Etresia-Marié Nortjé (M. Steenkamp)

Klawerbord / Digitale klavier                 

Laerskool Solo – Schallie Visser (WCMA/Curro)

Hoërskool Konsertprogram – Nelandi Boshoff (WCMA/H/s Hopefield)

Tromme / Perkussie                               

Gr. R-3 Solo – Gabriella Carosini (WCMA/Curro)

Laerskool Solo – Jorehann Thielke (WCMA/H/s Hopefield)

Hoërskool Solo – Joshua van Coller (WCMA/Curro)

Laerskool Konsertprogram – Jan Lochner (WCMA/Curro)

Blaasinstrumente

Gr. R-3 Blokfluit Solo – Marili Walters (L/s Swartland)

Laerskool Blokfluit Solo – Paul Adams (L/s Vredenburg)

Gr. R-3 Trompet Solo – Colan Fransman (WCMA/Longacres)

Laerskool Tromboon Solo – Jade Vrölick (WCMA/H/s Hopefield)

Laerskool Klarinet Solo – Jemma Pyper (WCMA/Curro)

Hoërskool Klarinet Solo – Jaco Coetsee (WCMA/Curro)

Hoërskool Hobo Solo – Owen Dalton (WCMA/H/s Vredenburg)

Hoërskool Fluit Solo – Anneen Uys (WCMA/Curro)

Laerskool Bladlees – Quizandri Mouton (WCMA/H/s Hopefield)

Hoërskool Bladlees – Owen Dalton (WCMA/H/s Vredenburg)

Kitaar

Laerskool Klassieke Solo – Fallon Plaatjies (WCMA/Longacres)

Gr. R-3 Akoestiese Solo – Armand Potgieter (WCMA/Longacres)

Laerskool Akoestiese Solo – Drihan Crous (WCMA/L/s Dirkie Uys)

Hoërskool Akoestiese Solo – Rozaan Marais (WCMA/Curro)

Laerskool Elektriese Solo – Drian van den Berg (Topolino)

Hoërskool Elektriese Solo – Marina Hanekom (WCMA/H/s Dirkie Uys)

Strykers

Higher Strings

Gr. R-3 Viool Solo – Mignon Burger (WCMA/CPM)

Gr. R-3 Altviool Solo – Jade Jaftha (WCMA/Longacres)
Gr. R-3 Alternatiewe Duet – Gesje Pretorius (WCMA/Longacres)

Laerskool Viool Solo – Anke Claassen (L/s Swartland)

Hoërskool Viool Solo – Chloe James (WCMA/H/s Hopefield)

Hoërskool Viool Konsertprogram – Anika Keuck (WCMA/Curro)

Laerskool Duet – Skye Gelderblom & Madelaine Hoffman (WCMA/L/s Vredenburg)

Hoërskool Bladlees – Anika Keuck (WCMA/Curro)

Lower Strings

Gr. R-3 Tjello Solo – Caitlin Links (WCMA/Curro)

Laerskool Tjello Solo – Joel Janneker (WCMA)

Hoërskool Tjello Solo – Lara Lesch (WCMA/H/s Hopefield)

Laerskool Kontrabas Solo – Henry Greeff (WCMA/L/s Vredenburg)

Hoërskool Kontrabas Solo – Darius Becker (WCMA/Curro)

Laerskool Duet – Joel & Rachel Janneker (WCMA)

Laerskool Bladlees – Henry Greeff (WCMA/L/s Vredenburg)

Hoërskool Bladlees – Joanné Coetsee (WCMA/Curro)

Ensembles / Orkeste

Kamermusiek

Laerskool Strykers Ensemble – L/s Diazville

Hoërskool Blokfluit Ensemble – H/s Piketberg              

Slagorkeste

Gr. R Slagorkes – Longacres

Gr.1-3 Slagorkes – H/s Hopefield (Gr. 3-groep)

Orkeste

Gr. 1-3 Strykorkes – Longacres Gr. 1 (Groep 2)

Laerskool Strykorkes – Longacres

Ope Simfonie Orkes – WCMA

Ope Blaas Orkes – WCMA

 

SANG

Klavierbegeleiding

Dogter Solo 6 jr – Chanique Pretorius (Longacres)

Seun Solo 6 jr – Devandré Paulo (Longacres)

Dogter Solo 7 jr – Almari van Niekerk (Longacres)

Seun Solo 7-9 jr – Matt Murray (Longacres)

Dogter Solo 8-9 jr – Isabella Brune (Longacres)

Dogters Solo 10-11 jr – Daniella van Niekerk (Longacres)

Dogters Solo 12-13 jr – Magda du Preez (L/s Olifantsvallei)

Seuns Solo 10-13 jr – Aidan Daniels (WCMA/H/s Velddrif)

Gr. 4-7 Duet – Danielle Ansell & Esti Thys (Longacres)

Gr. 8-12 Junior Solo – Marcèll Crous (H/s Dirkie Uys)

Gr. 8-12 Senior Duet – Levona Roberts en Madelynn Paulsen (H/s Piketberg)

Elektroniese begeleiding

Dogters Solo 6 jr – Amy Fargher (Longacres)

Seun Solo 6 jr – Kai Scott (Longacres)

Dogter Solo 7-9 jr – Mia Strydom (Longacres)

Seun Solo 7-9 jr – Corne Meintjes (Longacres)

Dogter Solo 10-11 jr – Abbi van der Westhuizen (L/s Dirkie Uys)

Seun Solo 10-11 jr – Liam Koopman (Longacres)

Dogter Solo 12-13 jr – Mareé Julius (Topolino)

Seun Solo 12-13 jr – Simon Steyn (Riana van Wyk)

Trio 10-13 jr – Chané, Jacolize en Meri van Niekerk (L/s Dirkie Uys)

Dogter Solo 14-16 jr – Sarah Kleynhans (WCMA/Curro)

Dogter Solo 17-18 jr – Diana Kotzé (Riana van Wyk)

Seun Solo 17-18 jr – Malcolm May (H/s Hopefield)

Duet 14-18 jr – Diana Kotzé & Nelandi Boshoff (Riana van Wyk)

Ander sang-afdelings

Laerskool Sêrgroep – Longacres Privaatskool

Hoërskool Sêrgroep – H/s Hopefield

A Capella groep – Riana van Wyk Musiekskool

Sang met self-begeleiding – Dean Smit (H/s Hopefield) 

Kore

Junior – Laerskool Mikro

Senior – Curro

Hoërskool – Hoërskool Swartland

 

DANS

Ballet

Solo – Marili Walters (Adele’s School of Ballet)

Trio – Gabriella Petersen, Jacomien Steyn, Anel Basson (Adele’s School of Ballet)

Groep 11-12jr – Canon in D (Dance Matters)

Tap

Solo – Catherine Hough (Rhythm Divine Dance Centre)

Hip Hop

Groep – Funky Freaks (Longacres)

Nasionale dans

Groep – At the Festival (Welgemeend Primêr)

 

LETTERKUNDE / LITERATURE

Huistaal

Gr. 4 Opstel – Daniella van Niekerk (Longacres)

Gr. 4 Poësie – Daniella van Niekerk (Longacres)

Gr. 6 Opstel – Anna-Nelle Smuts (L/s Swartland)

Gr. 7 Opstel – Anaïs Herman (L/s Swartland)

Gr. 9 Opstel – René Joubert (H/s Swartland)

Gr. 10 Opstel – Keziah Bailey (H/s Vredenburg)

Gr. 12 Opstel – Ané Nelson (H/s Piketberg)

Addisionele taal

Gr. 5 Opstel – Lucia van der Spuy (L/s Swartland)

Home Language

Gr 4 Essay – Ashley Gijsbers (Longacres)

Gr 4 Poetry – Ashley Gijsbers (Longacres)

Gr 5 Essay – Lucia van der Spuy (L/s Swartland)

Gr 5 Poetry – Alexa Koegelenberg (Curro)

Gr 6 Essay – Erin Nijhuis (Curro)

Gr 7 Essay – Mahek Khatib (L/s Vredenburg)

Gr 12 Poetry – Bethany Botha (H/s Vredenburg)

Additional Language

Gr 7 Essay – Isabelle Bester (L/s Vredenburg)

 

POËSIE

Gr. R

Dogters Huistaal – Cayleigh Prins (L/s Vredenburg)

Seuns Huistaal – Theo Truter (CPM)

Gr. 1

Dogters Huistaal – Mieke Malan (L/s Vredenburg)

Seuns Huistaal – Isak Smuts (L/s Olifantsvallei)

Dogters Addisionele Taal – Tylee Davids (Pomario Privaatskool)

Gr. 2

Dogters Huistaal – Zanike Marshall (L/s Swartland)

Seuns Huistaal – Connor Nimb (L/s Vredenburg)

Dogters Addisionele Taal – Chloë Pieterse (Curro)

Seuns Addisionele Taal – Eric Pienaar (Longacres)

Gr. 3

Dogters Huistaal – Gena Moses (L/s Vredenburg)

Seuns Huistaal – Naudé Marais (L/s Vredenburg)

Dogters Addisionele Taal – Cassidy Leukes (L/s Vredenburg)

Gr. 4

Dogters Huistaal – Jani Steyn (Curro)

Seuns Huistaal – Charl Philip Visser (Topolino)

Dogters Addisionele Taal – Rebecca Robertson (Christelike Privaatskool Leipoldtville)

Seuns Addisionele Taal – Aris Barends (Topolino)

Gr. 5

Dogters Huistaal – Annette Bruwer (H/s Piketberg)

Seuns Huistaal – Jano Reynolds (Curro)

Dogters Addisionele Taal – Lesedi Ntshinka (L/s Vredenburg)

Seuns Addisionele Taal – Caleb Prins (L/s Vredenburg)

Gr. 6

Dogters Huistaal – Nauline Louw (CPM)

Seuns Huistaal – Christo de Wet (L/s Vredenburg)

Dogters Addisionele Taal – Alexi Frick (Curro)

Seuns Addisionele Taal – Aidan Barends (Topolino)

Gr. 7

Dogters Huistaal – Jonique Dreyer (H/s Hopefield)

Seuns Huistaal – Daniël Beukes (L/s Swartland)

Dogters Addisionele Taal – Mahek Khatib (L/s Vredenburg)

Gr. 8

Huistaal – Chané de Clercq (Curro)

Gr. 9

Huistaal – Henrietta Cloete (H/s Piketberg)

Gr. 10

Huistaal – Celize Versfeld (H/s Swartland)

Gr. 11

Huistaal – Frederick Becker (H/s Swartland)

Gr. 12

Huistaal – Micheala Timotheus (H/s Swartland)

Gr. 8 – 12

Addisionele Taal – Marika Frick (H/s Hopefield)

         

POETRY

Gr R

Girls Home Language – Chermelly Kuilders (L/s Langebaanweg)

Girls Additional Language – Tammy Boys (H/s Piketberg)

Gr 1

Girls Home Language – Tiffany Damons (L/s Saldanha)

Boys Home Language – Jordan Binge (Topolino)

Girls Additional Language – Janka Fourie (L/s Vredenburg)

Boys Additional Language – Eduan Badenhorst (L/s Vredenburg)

Gr 2

Girls Home Language – Gabriella Kilroe-Smith (Topolino)

Boys Home Language – Willie Gaybba (Topolino)

Girls Additional Language – Zanike Marshall (L/s Swartland)

Boys Additional Language – Luca Watson (L/s Vredenburg)

Gr 3

Girls Home Language – Pearl van Vught (L/s Vredenburg)

Boys Home Language – Liam Pereira (Topolino)

Girls Additional Language – Mieke Reynolds (Privaat)

Boys Additional Language – Waylon Solomon (L/s Vredenburg)

Gr 4

Girls Home Language – Sascha Godden (L/s Vredenburg)

Girls Additional Language – Nina Ellis (H/s Piketberg)

Boys Additional Language – Ando Goosen (Topolino)

Gr 5

Girls Home Language – Thalia Mason (L/s Saldanha)

Boys Home Language – Kino Meintjes (Topolino)

Girls Additional Language – Sumari Smit (L/s Vredenburg)

Boys Additional Language – Elvis Rutizira (Jurie Hayes)

Gr 6

Girls Home Language – Emma Guthrie (Topolino)

Girls Additional Language – Klaudia Schmidt (Curro)

Boys Home Language – Daniel Butti (Curro)

Boys Additional Language – Pellat Smith (Curro)

Gr 7

Girls Home Language – Mahek Khatib (L/s Vredenburg)

Boys Home Language – Thomas Abrahams (L/s Vredenburg)

Girls Additional Language – Carma Rossouw (H/s Piketberg)

Boys Additional Language – Jami Ebersöhn (Curro)

Gr 8

Home Language – Nangamso Lekhatlanya (H/s Hopefield)

Additional Language – Chané de Clercq (Curro)

Gr 9

Home Language – Chloe James (H/s Hopefield)

Additional Language – Shana van Wyk (H/s Vredenburg)

Gr 10

Home Language – Lindi Poni (H/s Swartland)

Additional Language – Anje Botha (H/s Swartland)

Gr 11

Home Language – Hlanganisa Tshaka (H/s Louwville)

Additional Language – Lohan Toerien (Comnet Dramagroep)

Gr 12

Home Language – Marika Frick (H/s Hopefield)

Additional Language – Demi Milford (H/s Vredenburg)

           

XHOSA POETRY

Gr 1

Girls Home Language – Aviwe Moxongo (Masiphatisane Primêr)

                                – Sinesipho Nqabeni (St. Helenabaai Primêr)

Gr 2

Girls Home Language - Zizipho Vusani

                               - Tshitiza Milisa

Gr 3

Girls Home Language – Asithandile Bali (Masiphathisane Primêr)

Boys Home Language – Lelethu Golotile (St. Helenabaai Primêr)

 

PROSA

Gr. 6 Seuns Huistaal – Pellat Smith (Curro)

Gr. 7 Dogters Huistaal – Isabelle Bester (L/s Vredenburg)

Gr. 7 Seuns Huistaal – Pieter Bruwer (H/s Piketberg)

Gr. 7 Dogters Addisionele Taal – Mahek Khatib (L/s Vredenburg)

Gr. 8 Huistaal – Hagan Ludick (H/s Piketberg)

Gr. 9 Huistaal – Shana van Wyk (H/s Vredenburg)

Gr. 10 Huistaal – Kristin Lochner - (H/s Piketberg)

Gr. 11 Huistaal – Frederick Becker (H/s Swartland)

Gr. 12 Huistaal – Micheala Timotheus (H/s Swartland)

 

PROSE

Gr 7 Girls Home Language – Mahek Khatib (L/s Vredenburg)

Gr 7 Girls Additional Language – Carma Rossouw (H/s Piketberg)

Gr 7 Boys Additional Language – Pieter Bruwer (H/s Piketberg)

Gr 8-9 Home Language – Yolanda Chikoware (H/s Hopefield)

Gr 10-12 Home Language – Sarah Kleynhans (Curro)

 

ONVOORBEREIDE LEES

Gr. 4 Huistaal – Jani Steyn (Curro)

Gr. 5 Huistaal – Annette Bruwer (H/s Piketberg)

Gr. 5 Addisionele Taal – Grant Cox (Curro)

Gr. 6 Huistaal – Klaudia Schmidt (Curro)

Gr. 6 Addisionele Taal – Heather Pelser (Curro)

Gr. 7 Huistaal – Helanie van der Merwe (H/s Porterville)

Gr. 7 Addisionele Taal – Mahek Khatib (L/s Vredenburg)

Gr. 8 Huistaal – Carla Naudé (Curro)

Gr. 9 Huistaal – Liza Eksteen (H/s Swartland)

Gr. 10 Huistaal – Ana Coetzee (H/s Swartland)

Gr. 12 Huistaal – Janita van Zyl (H/s Dirkie Uys)

 

UNPREPARED READING

Gr 4 Home Language – Jon Dorman (Curro)

Gr 4 Additional Language – Nicholas Mouton (Topolino)

Gr 5 Home Language – Romeo le Roux (Curro)

Gr 5 Additional Language – Annette Bruwer (H/s Piketberg)

Gr 6 Home Language – Leonie Janse van Rensburg (L/s Swartland)

Gr 6 Additional Language – Jessica Vorster (L/s Dirkie Uys)

Gr 7 Home Language – Mahek Khatib (L/s Vredenburg)

Gr 7 Additional Language – Pieter Bruwer (H/s Piketberg)

Gr 8 Additional Language – Hagan Ludick (H/s Piketberg)

Gr 9 Home Language – Nickilese van der Walt (Curro)

Gr 9 Additional Language – Milene Strydom (H/s Vredenburg)

Gr 10 Home Language – Ana Coetzee (H/s Swartland)

Gr 10 Additional Language – CJ Steenberg (H/s Hopefield)

Gr 12 Additional Language – Delané Kotze (H/s Dirkie Uys)

 

KUNS                                   

Skole kuns

Gr. R – Martine Reid (Longacres)

Gr. 1 – Adalyn Venter (Topolino)

Gr. 2 – Aiden Laubscher (Longacres)
Gr. 3 – Shahied Williamson (L/s Langebaanweg)

           Haili Maartens (Topolino)

Gr. 4 – Hanno van Dyk (Topolino)

           Jade Mashego (L/s Saldanha)

Gr. 5 – Nian Doubell (Longacres)

Gr. 6 – Isabella Naude (Curro)

Gr. 7 – Damian du Preez (Topolino)

Gr. 9 – Halinka Denner (Curro)

Gevorderde Kuns

Gr. R–3 – Alice-Mari Hubberd (Kaymar Kunsskool)

Gr. 4–6 – Hanu Botha (Lientjie Blok Kunssentrum)

Gr. 7-9 – Serine Hamilton (Lientjie Blok Kunssentrum)

Gr. 10 – Inneke Pasques (Porterville Privaat Kuns)

             Lida Gouws (Porterville Privaat Kuns)

             Lisa Stokes (Curro)

Gr. 11 – Brad Davids (Lientjie Blok Kunssentrum)

 

FOTOGRAFIE

Gr. 4-6 – Kiara Kirsten (Curro Langebaan)

Gr. 7-9 – Corli de Clercq (H/s Swartland)

Gr. 10-12 – Ané Fourie (H/s Swartland)

 

TONEEL

Gr. 1-3 Spreekkoor – L/s Swartland

Gr. 1-3 Gedramatiseerde Spreekkoor – Longacres

Gr. 4-7 Gedramatiseerde Spreekkoor – Longacres

Gr. 4-7 Poppekas – Topolino

Gr. 4-7 Groepprojek– L/s Swartland

Gr. 4-7 Eenbedryf– L/s Saldanha

Gr. 8-12 Aktrise - Serine Hamilton (Curro)

Gr. 8-12 Akteur - Andrew Suntele (Curro)

Gr. 8-12 Dramatiese Monoloog – Henrietta Cloete (H/s Piketberg)